תסמיני מערכת השתן התחתונות 20.08.2023

שבריריות והקשר לתסמינים של דרכי השתן התחתונות

מחקר חדש מצא: השפעת תסמינים של דרכי השתן התחתונות על שבריריות עשויה להיות גדולה יותר מהשפעתה של שבריריות על תסמינים אלה

הטלת שתן, דחיפות. אילוסטרציה

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת International Journal of Urology, ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין שבריריות לתסמינים של דרכי השתן התחתונות (lower urinary tract symptoms – LUTS).

במחקר זה העריכו החוקרים את הקשר בין שבריריות ו-LUTS, בקרב 247 מבוגרים (45 שנים ומעלה, גיל ממוצע: 60). החוקרים השוו בין מצב הבסיס ונתוני מעקב של חמש שנים.

הערכת שבריריות התבססה על Fried phenotype (הערכת שבריריות מבוססת פנוטיפ), אינדקס שבריריות (5 פריטים, 5i-mFI, הערכת שבריריות מבוססת תחלואה נלווית), ומדד frailty discriminant score (הערכת שבריריות מקיפה). LUTS הוערכו באמצעות ציון סימפטום הערמונית הבינלאומי (international prostate symptom score – IPSS) ומדד סימפטומים של שלפוחית רגיזה (overactive bladder symptom score - OABSS).

תוצאות המחקר הדגימו כי ה-IPSS וה-OABSS החציוניים עלו באופן משמעותי במהלך חמש שנות המעקב. שיעור האנשים השבריריים לא עלה משמעותית במהלך חמש השנים. מבין שלושת כלי הערכת השבריריות, ציון 5i-mFI עלה באופן המשמעותי ביותר בין 2014 ל-2019.

מניתוחי רגרסיה ליניארית מרובים עלה כי חומרת LUTS ב-2014 קשורה באופן מובהק ל-5i-mFI ב-2019. מאידך, 5i-mFI בשנת 2014 לא נמצאה קשורה לדרגת החומרה של LUTS בשנת 2019.

מתוצאות מחקר זה עולה כי ההשפעה של LUTS על שבריריות עשויה להיות גדולה יותר מהשפעת שבריריות על LUTS. דרושים מחקרים נוספים בקנה מידה גדול כדי להבהיר את הקשר בין LUTS לבין שבריריות.

מקור:

Ozaki, Y., Hatakeyama, S., Imai, A., Songee, J., Soma, O., Ozaki, K., Fujita, N., Okamoto, T., Iwamura, H., Yamamoto, H., Yoneyama, T., Hashimoto, Y. and Ohyama, C. (2023), Relationship between lower urinary tract symptoms and frailty. Int. J. Urol., 30: 606-613. https://doi.org/10.1111/iju.15187

נושאים קשורים:  תסמיני מערכת השתן התחתונות,  שבריריות,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו