כריתת ערמונית 23.07.2023

ציון V.I.P: ניבוי קושי בביצוע ניתוח כריתת ערמונית בשיטת HoLEP

מחקר מצא: ניבוי הקושי בביצוע פרוצדורת HoLEP יעיל יותר במערכת ניקוד מקיפה מאשר במדידות המקובלות של נפח הערמונית המשמשות למטרה זו

ניתוח לכריתת בלוטת הערמונית. אילוסטרציה

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Urology, ביקשו החוקרים לפתח מערכת ניקוד מקיפה אשר תתווסף למדידה המסורתית של נפח ערמונית (prostatic volume – PV), לניבוי קושי בביצוע ניתוח כריתת ערמונית באמצעות לייזר בשיטת HoLEPי(holmium laser enucleation of the prostate), קושי אשר עלול להופיע עקב גודל ערמונית קטן-בינוני.

מחקר זה בוצע במתכונת פרוספקטיבית וכלל 151 נבדקים אשר עברו HoLEP והיו בעלי נפח PV של מתחת ל-120 מ"ל. בהסתמך על ספרות קודמת, פעולה קשה הוגדרה כפעולה בעלת משך ארוך (זמן ניתוח > 90 דקות, N=88).

קבוצת הביקורת (N=63), כללה נבדקים אשר זמן הניתוח שלהם לא עלה על 90 דקות. המחקר כלל מידע קליני כגון גיל, BMI,יPV, פלישה של האונה האמצעית של הערמונית לשלפוחית (intravesical prostatic protrusion – IPP), PSA (prostate specific antigen), צפיפות PSA, נוכחות זיהומים בדרכי השתן, נוכחות המטוריה מיקרוסקופית, ביופסיות קודמות, רקע של סוכרת, יתר לחץ דם, היסטוריה של אצירת שתן חריפה, תלות בקטטר ושימוש בנוגדי קרישה\מדללי דם או מעכבי 5-alpha reductase.

תוצאות המחקר הדגימו כי ישנם הבדלים מובהקים בין הקבוצות (כפי שעלה מניתוחים חד- משתניים). מניתוחים רב משתניים עלה כי ישנם שלושה גורמים עיקריים לניבוי קושי בביצוע פרוצדורת HoLEP - נפח (V) (60-90 מ"ל - יחס סיכויים: 9.812, P<0.001, ≥ 90 מ"ל - יחס סיכויים: 18.173, P=0.01), IPP (I) (יחס סיכויים: 3.157, P=0.018) ו-PSAי(P) (≥ 4 ננו-גרם\מ"ל - יחס סיכויים: 16.738, P < 0.001). על כן, פותח מדד משולב V.I.P, עם ערכים מ-0 עד 7. השטח מתחת העקומה הדגים העדפה ל-V.I.P על פני PV לניבוי קושי בביצוע פרוצדורת HoLEP (0.906 לעומת 0.869).

מתוצאות מחקר זה עולה, כי מדד הציונים המשולב V.I.P מהווה כלי לניבוי קושי בפרוצדורת HoLEP, אשר הינו יעיל יותר ממדידות נפח ערמונית.

נושאים קשורים:  נפח ערמונית,  ניבוי,  ניתוח כריתת ערמונית באמצעות לייזר בשיטת HoLEP,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו