סרטן הערמונית 13.07.2023

מדירוג GG1 ל-GG2 – הצורך במעקב אחרי מטופלים עם סרטן הערמונית

האם מטופלים עם סרטן ערמונית אשר עברו מדירוג GG1 לדירוג GG2 צריכים בהכרח להפסיק מעקב פעיל?

מעקב אחרי חולים בסרטן הערמונית. אילוסטרציה

גברים תחת מעקב פעיל עם דירוג מחלה GG1 (Grade Group 1), אשר מדורגים מחדש כ-GG2 לאחר ביופסיה, מפסיקים לרוב את המעקב. במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Urology, ביקשו החוקרים לזהות תת קבוצות של גברים אשר דורגו כ-GG2 בביופסיה ועדיין יוכלו ליהנות ממעקב פעיל.

המחקר הנוכחי כלל סך של 249 נבדקים תחת מעקב פעיל, אשר דורגו (בביופסיה) עם מחלה בדרגה GG1/2 ועברו לאחר מכן כריתת ערמונית מלאה.

החוקרים ביצעו הערכות של PSAי(Prostate Specific Antigen), פלישה פרינויראלית, נפח הגידול, אורך לינארי ואחוז מקסימלי של גידולי גליסון בדרגה 4. תוצאים שליליים בפתולוגיה של כריתת ערמונית רדיקלית הוגדרו ע"י הימצאות אחד מהבאים: pN1, ≥ pT3, ≥ Grade Group 2 + ≥ 20% עם דירוג גליסון בדרגה 4, קרצינומה אינרטא-דוקטלית ובלוטות קריבריפורם מוגדלות. בעזרת מודל ריגרסיה לוגיסטית מרובת משתנים אשר הביאה בחשבון צפיפות PSA ופלישה פרינויראלית, רובדו הנבדקים לפי סיכון לתוצאים בפתולוגיה לאחר כריתה מלאה (כפי שהוגדרו).

תוצאות המחקר הדגימו כי 57% (39/68) מהנבדקים בדירוג GG1 אשר עברו דירוג חוזר והועלו לדירוג GG2 (בעת מעקב פעיל) היו בעלי תוצאים חיוביים בפתולוגיה לאחר ביצוע פרוסטטקטומיה רדיקלית. אלה ללא פלישה פרינויראלית ועם צפיפות PSA נמוכה, היו בעלי סיכוי רב יותר לתוצאים חיוביים.

מתוצאות מחקר זה עולה כי רוב הגברים אשר מדורגים ראשית כ-GG1 ולאחר מכן כ-GG2 יכולים ליהנות מהמשך מעקב פעיל. לנבדקים אלה סבירות גבוה לתוצאים חיוביים בפתולוגיה של כריתת ערמונית מלאה.

החולים אשר עוברים דירוג חוזר ומוגדרים כ-GG2,יPSA בצפיפות נמוכה והעדר פלישה פרינויראלית, מצביעים על סיכוי נמוך יותר לתוצאים שליליים בפתולוגיה (לאחר כריתה), וזאת בהשוואה לאלה אשר נותרו עם דירוג GG1 (ללא שינוי) לפני הניתוח.

בקרב הגברים בהם חל שינוי בדירוג (מ-GG1 ל-GG2), צפיפות PSA ופלישה פרינויראלית מחלקות את המטופלים לפי דרגות סיכון, ולכן, אם יימצא קשר בין אחד משני גורמים אלה לממצאים רדיולוגיים וקליניקו-פתולוגיים, ניתן יהיה להותיר יותר מטופלים תחת מעקב פעיל. על כן, דירוג GG2 בדירוג חוזר (לבדו) אינו מצריך הפסקת מעקב פעיל.

נושאים קשורים:  סרטן ערמונית,  מעקב פעיל,  דרגות חומרה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו