הגדלה שפירה של הערמונית 09.07.2023

אקווה-אבלציה: טיפול בהגדלה שפירה של הערמונית

תוצאים של חמש שנות מעקב אחרי טיפול בגברים עם סימפטומים של הגדלה שפירה של הערמונית וערמונית עם נפח גדול

ערמונית, התייעצות עם אורולוג (צילום: אילוסטרציה)
ערמונית, התייעצות עם אורולוג (צילום: אילוסטרציה)

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Urology, ביקשו החוקרים לדווח על תוצאי חמש שנות המעקב של מחקר WATER II, בו נבחנה היעילות והבטיחות של אקווה-אבלציה לטיפול בגברים עם סימפטומים של הגדלה שפירה של הערמונית וערמונית עם נפח גדול.

במחקר הנוכחי נכללו סך של 101 גברים עם סימפטומים בינוניים-קשים של הגדלה שפירה של הערמונית ונפח ערמונית של 80-150 מ"ל. הנבדקים עברו אקווה-אבלציה רובוטית והנתונים נבחנו באופן פרוספקטיבי. נפח העמונית הממוצע עמד על 107 מ"ל (טווח: 80-150).

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה לכריתת ערמונית דרך השופכה ולאחר בחינת תוצאים שלושה חודשים מביצוע הפרוצדורה, אקווה-אבלציה הינה יעילה ובטוחה לשימוש.

לאחר ביצוע הפרוצדורה ניכר שיפור משמעותי בציון במדד הבינלאומי לסימפטומים של הערמונית (International Prostate Symptom Score), שיפור אשר עמד על 22.6 (סטיית תקן: 6.4) במצב הבסיס ו-6.8 (4.6) לאחר 5 שנים, שינוי של 15.9 בציון (7.7, P<0.001).

בבדיקת אורופלורומטריה הודגם שיפור של 9.2 (11.1, P<0.001) מ"ל\ש' (מ-8.6 [3.4] במצב הבסיס ל-17.1 [9.8] מ"ל\ש' לאחר הפרוצדורה). באנליזת רגרסיה אשר העריכה את השינוי ב-PSA על פני זמן, נמצאה ירידה כוללת של 50%.

ניתוח תת קבוצות בו נפח של 100 מ"ל היווה את ערך הסף, לא הדגים הבדל בין הקבוצות. שיעור העדר הצורך בטיפול חוזר להגדלה שפירה של הערמונית עמד על 96.3%.

מתוצאות חקר זה עולה כי חמש שנות המעקב הפרוספקטיבי של מחקר WATER II הדגימו כי Aquablation הינה פרוצדורה בטוחה, יעילה ועם מיעוט צורך בביצוע פרוצדורה חוזרת, וזאת בקרב גברים עם פרוסטטה מוגדלת (80-150 מ"ל).

נושאים קשורים:  מחקרים,  הגדלה שפירה של הערמונית,  אקווה-אבלציה,  מחקר WATER II
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו