כריתת ערמונית 29.06.2023

השמנת יתר, תפקודי שתן ומין לאחר כריתה מלאה של הערמונית

ההשפעה של מצב משקל הגוף על תפקודי שתן ותפקוד מיני בקרב מטופלים עם סרטן ערמונית ממוקם שעברו כריתה מלאה של הערמונית

הפרעות בתפקוד המיני. אילוסטרציה

במסגרת מחקר Prostatectomy, Incontinence and Erectile dysfunction Study אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Urology, ביקשו החוקרים להעריך את ההשפעה של מצב משקל הגוף על תפקודי שתן ותפקוד מיני, בקרב מטופלים עם סרטן ערמונית ממוקם אשר עברו כריתה מלאה של הערמונית (radical prostatectomy – RP).

מחקר זה בוצע במתכונת פרוספקטיבית וכלל שני מרכזי טיפול בארה"ב (2011-2014). במצב הבסיס, נמדדו גובה ומשקל ונתוני תפקודי מין ושתן נאספו בעזרת מדד Expanded Prostate Cancer Index Composite-50. מדידות אלו בוצעו 5 שבועות, 6 חודשים ו-12 חודשים לאחר הניתוח והושוו למצב הבסיס. החוקרים אף העריכו את ההסתברות להחלמה תפקודית בזמן ההערכות של 6 ו-12 חודשים מהניתוח. במצב הבסיס, נבדקים ללא השמנת יתר (N=407, 68%) היו בעלי תפקודי שתן זהים לאלו של נבדקים עם השמנת יתר (P=.217), אך עם תפקודי מין טובים יותר (P=.006).

תוצאות המחקר הדגימו כי שנה מביצוע הניתוח, 50.5% ו-28.9% מהמטופלים חזרו לרמות התפקוד הבסיסיות שלהם, בהתאמה. עם זאת, ההחלמה לא היתה אחידה. בהערכה של 6 (P < .001) ו-12 חודשים לאחר הניתוח (P = .011) ובהשוואה לאלה הסובלים מהשמנת יתר, לחולים ללא השמנת יתר, היו תפקודי שתן טובים יותר. האחרונים אף היו בעלי סיכוי גבוה יותר לחזרה לתפקודי שתן מלאים לאחר 6 חודשים (יחס סיכויים: 2.55, רווח בר-סמך 95%: 1.36-4.76).

החולים ללא השמנת יתר היו בעלי תפקוד מיני טוב יותר בהערכות של 6 (P = .028) ו-12 חודשים (P = .051). אלה עם וללא השמנת יתר, נמצאו בעלי סבירות דומה להחלמה שנה אחת לאחר הניתוח.

מתוצאות מחקר זה עולה כי חולי סרטן הערמונית ללא השמנת יתר מחלימים מוקדם יותר ובסבירות גבוה יותר, הן מבחינת תפקודי שתן לאחר ניתוח והן מבחינת תפקוד מיני (אשר הודגם כטוב יותר בקבוצה זו גם טרום הניתוח). ממצאים אלה תומכים בפוטנציאל לייעוץ פרה-כירורגי מותאם אשר יתמקד בתופעות לוואי של RP ושיקום, וזאת במטרה להביא לשיפור בתופעות לוואי אלו.

נושאים קשורים:  סרטן הערמונית,  תפקודי מין,  תפקודי שתן,  החלמה,  השמנת יתר,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו