אבנים בכליות 17.05.2023

טיפול באבני כליה: ריסוק אבנים מלעורי או אורטרוסקופיה גמישה?

במחקר נערכה השוואת בין תוצאים ועלויות של טיפול באבני כליה בעזרת מיני ריסוק מלעורי לבין אלה של אורטרוסקופיה גמישה. הנה התוצאות

אבנים בכליות. צילום: שאטרסטוק

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Urology ביקשו החוקרים לבחון ולהשוות את התוצאים של אורטרוסקופיה אל מול מיני ריסוק  מלעורי (mini-percutaneous nephrolithotomy) לטיפול באבני כליה.

מחקר זה בוצע במתכונת של זרועות מקבילות וכלל נבדקים עם אבני כליה בגודל 1-2 ס"מ. נבדקים עם כליה בודדת, אבנים מרובות ותחלואה נלווית המשפיע על הפרוצדורות הוצאו מהמחקר. כלל הנבדקים היו בעלי נתונים דמוגרפיים בסיסיים דומים.

הנבדקים הוקצו באופן אקראי לאחת משני מהטיפולים בעזרת רנדומיזציית בלוקים (N=51, 50, בקבוצות הריסוק המלעורי והאורטרוסקופיה, בהתאמה). הרופאים נחשפו להקצאת המטופלים אך ורק בבוקר ביצוע הפרוצדורה המיועדת. להערכת פינוי האבנים, נעשה שימוש בטומוגרפיה ממוחשבת 1-30 ימים לאחר הניתוח, תוך שגודל אבן של 2 מ"מ שימש כערך הסף להגדרת אבן רזידואלית. לבסוף בוצע הערכה לסיבוכים, צורך בטיפול חוזר ועלויות.

תוצאות המחקר הדגימו כי בקבוצת הריסוק המלעורי, מספר המקרים עם הצלחה מלאה (ריקון מאבנים) היה גבוה יותר (76% אל מול 46%, P=0.0023). גודל האבנים הרזידואליות היה גבוה באופן משמעותי בקבוצת האורטרוסקופיה (3.6 אל מול 1.4 מ"מ, P=0.0026). זמן מילוי פלואורוסקופי היה משמעותית ארוך יותר בקבוצת הטיפול המלעורי (273 אל חול 49 שניות, P<0.0001).

לא נמצא הבדל מובהק בין הקבוצות מבחינת סיבוכים בתר ניתוחיים (עד 30 יום מהניתוח), בצורך בטיפול חוזר ב-30 יום ובשינוי בערכי הקריאטינין לפני ואחרי הפרוצדורה (P>0.05). כמו כן, לא נמצא הבדל מובהק בזמן הניתוח (P=0.1788).

בקבוצת הטיפול המלעורי נרשמה שהות ממוצעת ארוכה יותר (P<0.0001). בקבוצה זו, הן עלויות הטיפול והן הרווח נטו היו גבוהים יותר (P<0.05), כך שלבסוף לא התקבל ההבדל משמעותי במרווח התפעולי בין הפרוצדורות (P=0.2541).

מתוצאות מחקר זה עולה כי בהשוואה לאורטרוסקופיה גמישה, מיני ריסוק אבני כליה מלעורי הינו יעיל יותר לקבלת ניקוי מלא של האבנים. לא נמצא הבדל בין השיטות באשר לסיבוכים, זמן ניתוח ומרווח תפעולי.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אבנים בכליות,  ריסוק אבני כליה מלעורי,  אורטרוסקופיה גמישה,  תוצאים,  עלויות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו