הפרעות זיקפה 14.05.2023

יעילות הטיפול בגלי הלם בעצימות נמוכה להפרעות זיקפה

במחקר נבחנה יעילות גלי הלם חוץ גופיים בשני סוגי ליטוטריפטר לטיפול בהפרעות זיקפה. הנה התוצאות

טיפול בגלי הלם. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת International Journal of Urology ביקשו החוקרים לבחון את היעילות של טיפול בגלי הלם חוץ גופיים בעצימות נמוכה עבור חולים עם הפרעות זיקפה.

החוקרים השוו את היעילות של שני סוגים של ליטוטריפטר (מרסק אבנים, ED1000 [סוג ממוקד] ו-Renova [סוג ליניארי]) וביקשו לזהות גורמים המנבאים הצלחה טיפולית.

מחקר זה בוצע במתכונת רטרוספקטיבית. המחקר כלל 76 מטופלים (בני 52.8 ± 11.7  שנים) שטופלו עם ED1000 (12 פעמים ב-9  שבועות) ו-484 מטופלים (בני 52.5 ± 11.6 שנים) שטופלו עם Renova (4 פעמים ב-4 שבועות). החוקרים העריכו גיל וציוני תסמינים מיניים ולקחו בדיקות דם.

יעילות הוגדרה כשיפור בציונים ושביעות רצון המטופלים. לבסוף, בוצעה השוואה בין הקבוצות כחודש מתום הטיפול בליטוטריפטרים השונים ונבחן הקשר בין גורמים מסוימים ליעילות הטיפול עם Renova.

תוצאות המחקר הדגימו כי שיפור בציוני התסמינים המיניים התקבל בשני סוגי הטיפולים, זאת ללא הבדל משמעותי בין הקבוצות. שיעור היעילות (לפי שביעות רצון המטופלים) עמדה על 65.8% ו-71.1% בקבוצות ED1000 ו-Renova, בהתאמה, אך גם פה ללא הפרש מובהק סטטיסטית.

מתוך כלל הגורמים שנבחנו (גיל, ציוני תסמינים מיניים, גורמים אנדוקרינולוגים, גורמים מטבוליים ושיעור בשימוש בחסמי PDE-5 [phosphodiesterase type 5]), גיל היווה את הגורם היחיד אשר נמצא קשור באופן בלתי תלוי ליעילות הטיפול עם Renova.

מתוצאות מחקר זה עולה כי ED1000 ו-Renova מהווים שניהם טיפולים בעלי יעילות גבוה. על אף שלא נמצא הבדל מובהק בין שיעורי היעילות של שני הטיפולים, מספר הפגישות המועט הנדרש לטיפול עם Renova (לעומת ED1000) מהווה יתרון גדול למטופלים. על כן, החוקרים ממליצים על שימוש ב-Renova אף בקרב חולים מתחת לגיל 70.

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפרעה זיקפה,  טיפול עם גלי הלם,  Renova,  ED1000
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
18.08.2023, 13:18

מעניין