דלקת שלפוחית השתן 28.03.2023

מחקר ישראלי: אורטיקריה כרונית ותסמונת השלפוחית הכאובה

במחקר שהתבסס על מאגר המידע הרפואי של שירותי בריאות כללית נמצא קשר חזק בין הופעת אורטיקריה ספונטנית כרונית לבין דלקת אינטרסטיציאלית של שלפוחית השתן

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Urology ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין אורטיקריה ספונטנית כרונית (Chronic Spontaneous Urticaria – CSU) לבין דלקת שלפוחית ​​השתן/ תסמונת השלפוחית הכאובה (interstitial cystitis/bladder pain syndrome – IC/BPS).

זהו מחקר חתך רטרוספקטיבי מבוסס אוכלוסיה, שבו התבססו החוקרים על מאגר המידע הרפואי של שירותי בריאות כללית. השכיחות של CSU הושוותה בין חולים שאובחנו עם IC/BPS ובקרות תואמות גיל ומגדר. ניתוח חד משתני בוצע באמצעות Chi-square ו-Student t test וניתוח רב משתני בוצע באמצעות מודל רגרסיה לוגיסטי.

המחקר כלל סך של 681 מטופלים עם IC/BPS ו-3,376  נבדקים אשר הותאמו דמוגרפית. הגיל הממוצע של חולי IC/BPS עמד על 60 שנים.

תוצאות המחקר הדגימו כי השכיחות של CSU בקרב חולים עם IC/BPS היתה גבוהה יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת (20% לעומת 13.7%, P <.001). יחס הסיכויים המותאם עבור CSU בקרב חולים עם IC/BPS היה 1.58 (רווח בר-סמך 95%: 1.28-1.97). מגדר נקבה ומוצא אתני יהודי היו קשורים להימצאות של שתי הפרעות אלו (יחס סיכויים: 1.7, רווח בר-סמך 95%: 1.36-2.13 ו-1.6, רווח בר-סמך 95%: 1.28-2, בהתאמה).

מתוצאות המחקר עולה כי ישנו קשר מובהק בין IC/BPS ל-CSU. ממצאים אלה עשויים לתמוך בנוכחות של רכיבים אלרגיים/אימוניים בפתוגנזה של IC/BPS.

נושאים קשורים:  דלקת אינטרסטיציאלית של שלפוחית השתן,  אורטיקריה ספונטנית כרונית,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו