השתלת כליה 02.11.2021

שימוש ב-DNA נטול תאים מתוך שתל בהשתלת כליה

במחקר זה נמצא כי עבור מרבית המשתתפים, ערכי DNA נטול תאים מתוך שתל היו מוגברים משמעותית ביום הראשון לאחר ההשתלה ולאחר מכן הודגמה צניחה מהירה

השתלת כליה. אילוסטרציה

מטרת המחקר היתה לחקור את הקשר בין DNA נטול תאים מתוך שתל ומשתנים קליניים טרום ההשתלה, ולקבוע האם הראשון יכול להיות בשימוש כסמן ביולוגי לניבויי תפקוד כלייתי.

החוקרים גייסו 87 מטופלים אשר עברו השתלת כליה ראשונית. עברו כל מושתל, 10 מיליליטר של דם פריפרי נאספו בימים 1, 7 , 14- 20 ו-30- 45 לאחר ההשתלה. השכיחות היחסית של DNA נטול תאים מתוך שתל נקבעה באמצעות שימוש ב- PCRדיגיטלי לבדיקת טיפות.

תוצאות המחקר הראו כי עבור מרבית המשתתפים, ערכי DNA נטול תאים מתוך שתל היו מוגברים משמעותית ביום הראשון לאחר ההשתלה, ולאחר מכן הודגמה צניחה מהירה, אשר הגיעה לערכי בסיס של פרקציית DNA נטול תאים בטווח של <1% לאחר 7 ימים.

ניתוחים סטטיסטיים הראו כי תקופה ארוכה יותר של איסכמיה קרה היתה קשורה משמעותית לערכי פרקציית DNA נטול תאים מתוך שתל גבוהים יותר (p= 0.02). מעבר לזה, החוקרים מצאו כי ערכי פרקציה של DNA נטול תאים מתוך שתל בקרב משתתפים עם תפקוד מעוכב של השתל היו מוגברים משמעותית בהשוואה לאלה שנמדדו אצל משתתפים ללא תפקוד מעוכב של השתל ביום הראשון לאחר ההשתלה.

בנוסף, החוקרים מצאו כי מטופלים אשר היו עם ערכי פרקציה של DNA נטול תאים מתוך שתל <1% ביום השביעי היו עם סיכויי מופחת לערך סינון גלומרולארי משוער של ≤60 מיליליטר/דקה/מטר רבוע לאחר 90 יום.

החוקרים סיכמו כי תוצאות המחקר הצביעו על אפשרות לפיה DNA נטול תאים מתוך שתל עשוי להיות שימושי כסמן ביולוגי לניבויי תפקוד מעוכב של שתל ותפקודי כליות.

מקור:

Wenjia Di  et. al (2021) International Journal of Urology DOI: https://doi.org/10.1111/iju.14638

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/iju.14638

נושאים קשורים:  שתל,  תפקודי כליה,  מחקרים
תגובות