הדמייה 19.09.2021

דיקור העור במהלך נפרוליטוטומיה בגישה מלעורית

במחקר זה נמצא כי הכלי של הדמיה וירטואלית הדגים יעילות עבור תכנון ניתוח, אשר איפשר הגעה לביצועים כירורגיים טובים יותר

אבנים גדולות ומורכבות בדרכי השתן מטופלות בדרך כלל עם נפרוליטוטומיה מלעורית (PCNL). אחד הצעדים המכריעים בהליך הינו הגישה למערכת המאספת באמצעות דקירת העור, כאשר שלב זה טומן בחובו סכנת פגיעה בכלי דם ואיברים סמוכים. בשנים האחרונות, ניתוח בסיוע הדמיה וירטואלית הפך פופולארי בתחומים שונים וביניהם בשדה רפואי זה.

מטרת המחקר הייתה לבחון את הראיות העדכניות בנוגע ליישום הנוכחי של הדמיה וירטואלית בהנחיית PCNL. החוקרים בצעו סקירה ספרותית במסגרתה חיפשו נתונים במאגרי המידע Medline, PubMed, the Cochrane Database ו-Embase. במחקר נכללו מחקרים אשר עסקו בשימוש בהדמיה וירטואלית להנחיית PCNL.

החוקרים מצאו כי ניווט תלת-ממדי וירטואלי ל-PCNL נכנס לראשונה לשימוש באורולגיה למטרת אימונים כירורגיים ותכנון ניתוחים. בהמשך, תחום הניווט הווירטואלי הזה השתכלל ונוספו לו אמצעים שונים כגון מציאות רבודה או משולבת. לבסוף, ניסיון אנקדוטי מקדים בחן את הפוטנציאל היישומי של בינה מלאכותית עבור הנחיית דיקור העור.

החוקרים סיכמו כי נכון להיום הצטבר ניסיון רב אשר הוכיח את הפוטנציאל לתועלת של הנחייה וירטואלית לצורך סימולציה כירורגית ואימון. על ידי התמקדות בניתוח, כלי זה הדגים יעילות עבור תכנון, אשר אפשר הגעה לביצועים כירורגיים טובים יותר, וכן לניווט כירורגי באמצעות שימוש במערכות של מציאות רבודה ומשולבת לסיוע למנתח בזמן אמת במהלך ההתערבות.

מקור: 

E Checcucci et. al (2021) DOI: 10.1007/s00345-021-03820-4. World Journal of Urology

נושאים קשורים:  הדמייה,  נפרוליטוטומיה,  דיקור,  בינה מלאכותית,  ריסוק מלעורי של אבנים בכליות
תגובות