ניתוח לכריתת צינור הזרע 02.09.2021

השפעת שיכוך כאב ללא אופיואידים לאחר ניתוח לכריתת צינור הזרע

מטרת המחקר היתה לבחון את ההשפעה של מעבר משיכוך כאב אופיואידי לנטול אופיואידים לאחר ניתוח לכריתת צינור הזרע על מרשמים וביקורים רפואיים לא מתוכננים

מטרת המחקר היתה לבחון את ההשפעה של מעבר משיכוך כאב אופיואידי לנטול אופיואידים לאחר ניתוח לכריתת צינור הזרע על מרשמים וביקורים רפואיים לא מתוכננים.

החוקרים ערכו מחקר רטרוספקטיבי ובו סקרו תיקי מטופלים אשר עברו ניתוח לכריתת צינור הזרע בין אוקטובר 2018 לדצמבר 2019. החל מפברואר 2019, המטופלים הונחו ליטול מינונים מתוזמנים של אצטמינופן ואיבופרופן במקום אצטמינופן וקודאין, כאשר מרשם לתרופה אופיואידית ניתן רק לבקשת המטופל.

החוקרים השוו בין 200 מקרים עוקבים של מטופלים לפני ואחרי המעבר לפרוטוקול החדש. מאפייני מטופל במצב הבסיסי, מפגשים לא מתוכננים עם רופא בשל כאבים בתוך 30 יום מהניתוח, וניפוק מרשמים נרקוטיים בשל הכאבים הללו, הושוו בין הקבוצות.

במחקר נכללו 400 מטופלים, מתוכם 200 טופלו טרם השינוי בפרוטוקול ו-200 לאחר השינוי. החוקרים מצאו כי לא היו שינויים בין הקבוצות מבחינת שיחות למרפאה (9% לעומת 11%, p=.5), ביקורים במרפאה (2.5% לעומת 2.5%,  p=1), או ביקורים במיון (0% לעומת 1%, p=.5), בהשוואה בין הקוהורטה הטרום התערבותית לזו הפוסט התערבותית, בהתאמה.

החוקרים סיכמו כי תוצאות המחקר הראו שמטופלים אשר טופלו ללא אופיואידים לאחר ניתוח לכריתת צינור הזרע לא יזמו שיחות טלפון או ביקורים במרפאה או במיון בתדירות גבוהה יותר בהשוואה למטופלים שנותחו לפני השינוי בפרוטוקול. בשל כך, החוקרים כתבו כי במרכז הרפואי שלהם הופסק השימוש הרוטיני באופיואידים לשיכוך כאב לאחר ניתוח לכריתת צינור הזרע.

מקור: 

Johnathan Doolittle  et. al (2021) DOI: https://doi.org/10.1016/j.urology.2021.01.050

נושאים קשורים:  מחקרים,  אופיואידים,  ניתוח לכריתת צינור הזרע,  כאב
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות