אי שליטה במתן שתן 06.07.2021

יעילות להזרקת בוטולינום בטיפול באי שליטה במתן שתן

תוצאות מבטיחות בניסוי שלב III לטיפול עם בוטולינום באי שליטה במתן שתן על רקע פעילות יתר נוירוגנית של שריר הדטרוסור

זריקת onabotulinumtoxinA. אילוסטרציה

מטרת המחקר היתה להעריך את היעילות והבטיחות של טיפול עם רעלן הבוטולינום אצל מטופלים עם פעילות יתר נוירוגנית של שריר הדטרוסור, בעקבות פגיעת עמוד שדרה או טרשת נפוצה.

במחקר זה, אשר היה ניסוי שלב III, נכללו מטופלים עם אי שליטה על מתן שתן עמידה לטיפול פרמקולוגי.  המשתתפים חולקו באופן אקראי וקיבלו מנת  onabotulinumtoxinA בודדת (n=11) או אינבו (n=10) במסגרת שלב כפול- סמיות, וכן זריקה חוזרת של onabotulinumtoxinA ניתנה בהמשך במסגרת שלב תווית פתוחה. התוצאים שנבדקו היו אירועים של איבוד שתן לא רצוני, נתונים אורודינמיים, תוצאים שדווחו על ידי המטופלים ותופעות לוואי.

תוצאות המחקר הראו כי הקבוצה שטופלה עם onabotulinumtoxinA הדגימה הפחתה במספר אירועי איבוד שתן ליום בהשוואה לקבוצת הביקורת, כאשר ההפרש בין הקבוצות בשבוע 6 היה 3.02 (95% רווח בר-סמך 5.85- 0.19). הקבוצה שטופלה עם onabotulinumtoxinA הראתה שיפור גם בתחום ההערכה האורודינמית.

תופעות לוואי אשר היו קשורות ל-onabotulinumtoxinA היו המטוריה, אצירת שתן, דימום מכיס השתן, דיסרפלקסיה אוטונומית ואפידידימיטיס. מרבית האירועים היו בעוצמה נמוכה או בינונית.

על פי תוצאות המחקר, זריקות onabotulinumtoxinA לתוך שריר הדטרוסור הדגימו יעילות ונסבלו היטב אצל מטופלים עם תסמינים הקשורים לפעילות יתר נוירוגנית של שריר הדטרוסור שהיו קשים לאיזון באמצעות אנטי-כולינרגים ו/או אגוניסטים לקולטנים בטא אדרנרגים.

מקור:

Masashi Honda et. al (2021) International Journal of Urology DOI: https://doi.org/10.1111/iju.14602

נושאים קשורים:  מחקרים,  בוטולינום,  אי שליטה במתן שתן,  שריר הדטרוסור
תגובות