היצרות קדמית בשופכה 03.12.2020

גורמים מנבאים לכשלון אורתרופלסטיה לטיפול בהיצרות קדמית בשופכה

החוקרים מצאו כי לשיטות אורתרופלסטיה שונות יש שיעורי הצלחה שונים בטיפול בהיצרות קדמית בשופכה ואת הגורמים המנבאים את כישלון ההליך

ניתוח (צילום: אילוסטרציה)
ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

אורתרופלסטיה היא השיטה הטובה ביותר לטיפול בהיצרות קדמית בשופכה, בעיה בריאותית חשובה בקרב גברים. מטרת המחקר הנוכחי היתה לבחון את הגורמים שעשויים לנבא כישלון של הטיפול לאחר אורתרופלסטיה לטיפול בהיצרות קדמית בשופכה ולהעריך את התוצאים של שיטות אורתרופלסטיה שונות.

המחקר הנוכחי הוא מחקר רטרוספקטיבי בו החוקרים השתמשו באנליזה חד משתנית ורב משתנית במטרה לזהות גורמים המשפיעים על הצלחת הטיפול לאחר שימוש בשיטות שונות של אורתרופלסטיה על ידי אותו מנתח לטיפול בגברים הסובלים מהיצרות קדמית בשופכה. בהמשך, החוקרים ניתחו את התוצאים של כל אחת מהשיטות לאורתרופלסטיה בנפרד.

תוצאות המחקר התייחסו להליכי אורתרופלסטיה שבוצעו בקרב 244 גברים בגיל ממוצע של 54 שנים ואורך היצרות ממוצע של 4.7 ס"מ, עם 79.1% הצלחה.

החוקרים זיהו באמצעות אנליזה רב משתנית כי אורך ההיצרות ומס' ההליכים הפולשניים הקודמים בשופכה הם גורמים המנבאים את הצלחת האורתרופלסטיה (יחס הסיכונים 1.265, רווח בר סמך 95%: 1.129-1.416, p<0.001 ויחס הסיכונים 1.188, רווח בר סמך 95%: 1.038-1.361, p=0.013, בהתאמה). בנוסף, נמצא כי שמונה השיטות הניתוחיות השונות בהן השתמש המנתח הניבו שיעורי הצלחה שנעו בין 50% ל-86.2%.

החוקרים סברו כי אורתרופלסטיה יכולה להוביל לתוצאים משביעי רצון כטיפול בהיצרות קדמית בשופכה. כמו כן, על פי תוצאות המחקר, החוקרים הסיקו כי ככל שההיצרות ארוכה יותר וככל שהמטופל עבר מספר נסיונות טיפול קודמים גדול יותר, הסיכון של האורתרופלסטיה להיכשל גבוה יותר.

בנוסף, החוקרים הסיקו כי יש לבחור את שיטת האורתרופלסטיה לפי הערכה של גורמים רבים וכי יש לבצע אותה במרכזים מנוסים.

מקור: 

Yalcinkaya, F. et al. (2020) World Journal of Urology 38.

נושאים קשורים:  היצרות קדמית בשופכה,  אורתרופלסטיה,  מחקרים
תגובות