ביופסיה מהערמונית 20.08.2020

איזו גישה עדיפה לביצוע ביופסיה מהערמונית?

החוקרים השוו את שיעורי התמותה והאשפוז בגין אלח דם, אצירת שתן והמטוריה בין מטופלים שעברו ביופסיה מהערמונית דרך הרקטום לאלה שעברו ביופסיה דרך הפרינאום

מטרת המחקר הנוכחי היתה לבחון את הסיבוכים לאחר ביופסיה מהערמונית דרך הרקטום (TR – transrectal) בהשוואה לביופסיה דרך הפרינאום (TP – Transperineal).

החוקרים איתרו גברים שאובחנו בסרטן ערמונית בין 1 באפריל 2014 ל-31 במרץ 2017 באנגליה במאגר ה-National Prostate Cancer Audit. בהמשך הם השתמשו במידע האדמיניסטרטיבי כדי לחלק את המטופלים לפי סוג הביופסיה מהערמונית שעברו ולאתר את הסיבוכים שהתרחשו בעקבות הביופסיה שהובילו לפניה לבית חולים.

לאחר מכן, החוקרים בדקו את המידע האדמיניסטרטיבי מבתי החולים על מנת לזהות מטופלים שאושפזו ללילה מיד לאחר הביופסיה ומטופלים שפנו בהמשך לבית החולים בעקבות אלח דם, אצירת שתן או המטוריה.

בנוסף, החוקרים בדקו את שיעורי התמותה הקשורים להליך ואת משך האשפוז הכולל במסגרת של 30 ימים מהביופסיה. על מנת לחשב את הבדלי הסיכונים המותאמים (aRDs – adjusted risk differences), החוקרים השתמשו במודלים לינאריים כלליים.

החוקרים איתרו 73,630 מטופלים שעברו ביופסיה מהערמונית. תוצאות המחקר הראו כי מטופלים שעברו TP ביופסיה (n=13,723) היו בסבירות גבוהה יותר להתאשפז ללילה בבית החולים (12.3% בהשוואה ל-2.4%; aRD = 9.7%; רווח בר סמך 95%: 7.1-12.3), בסבירות נמוכה יותר להגיע לאשפוז חוזר בעקבות אלח דם (1.0% בהשוואה ל-1.4%; aRD= -0.4% ; רווח בר סמך 95%: -0.6- -0.2), ובסבירות גבוהה יותר להגיע לאשפוז חוזר בעקבות אצירת שתן (1.9% בהשוואה ל-1.0%; aRD = 1.1%; רווח בר סמך 0.7-1.4) בהשוואה למטופלים שעברו TR ביופסיה (n=59,907). כמו כן, תוצאות המחקר לא הראו הבדל בין הקבוצות בסיכון להמטוריה או לתמותה.

החוקרים הסיקו כי על פי תוצאות המחקר, מטופלים שעברו ביופסיה TP היו בסיכון נמוך יותר לאשפוז חוזר בעקבות אלח דם, אך בסיכון מוגבר לאשפוז בעקבות אצירת שתן בהשוואה למטופלים שעברו ביופסיה TR.

כמו כן, הם מצאו כי ביצוע ביופסיה TP תמנע אשפוז אחד בגין אלח דם בכל 278 מטופלים, במחיר של שלושה אשפוזים נוספים בגין אצירת שתן.

מקור:

Berry, B. et al. (2020) BJU International 126,1.

נושאים קשורים:  מחקרים,  ביופסיה מהערמונית,  ביופסיה דרך הרקטום,  ביופסיה דרך הפרינאום,  אלח דם,  אצירת שתן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות