אורולוגיה 10.05.2020

פערים אקדמיים בין רופאים לרופאות בתחום האורולוגיה

מחקר זה נועד להעריך את היעילות האקדמית של מתמחים ומתמחות באורולוגיה ולמפות את הבדלים בין אורולוגים אקדמאים, נשים וגברים, בקנדה

אורולוגיה (צילום: אילוסטרציה)
אורולוגיה (צילום: אילוסטרציה)

הגדלת מספר הסטודנטיות בבתי הספר לרפואה הובילה גם לעלייה בכמות הנשים בהתמחות באורולוגיה, אולם עדיין קיים פער משמעותי בין רמת הנשים לרמת הגברים בתחום זה. מחקר זה נועד להעריך את היעילות האקדמית של מתמחים ומתמחות באורולוגיה ולמפות את הבדלים בין אורולוגים אקדמאים, נשים וגברים, בקנדה לצורך יישום תכניות לקידום נשים בתחום.

החוקרים השתמשו בשירות התאמת המתמחים הקנדי (CaRMS The Canadian Residency Matching Service) כדי להרכיב רשימה של 12 תכניות התמחות אורולוגיה מוכרות בקנדה. החוקרים שלפו מאתר האינטרנט של כל מוסד שמות חברי סגל, מגדרים, תפקידים אקדמיים, קליניים וניהוליים. לאחר מכן הם סיכמו את כלל המחקרים שפורסמו, ציטוטים ומדד ה-h של כל אחד מחברי הסגל.

בקרב כלל הרופאים האורולוגים האקדמאים נמצא מספר גבוה יותר של גברים (164, 88.17%) מאשר נשים (22, 11.83%). ככל שהדרגה האקדמית עלתה, חלקן היחסי של נשים אורולוגיות הצטמצם.

באוכלוסיית המחקר נמצא שאורולוגים גברים היו בעלי דרגות אקדמיות גבוהות יותר, ערכי מדדי h גבוהים יותר, מספר פרסומים וציטוטים גבוה יתר (p = 0.038, p = 0.0038, p = 0.0011, ו-p = 0.014, בהתאמה).

מחברי המחקר מסכמים כי למרות שיש מספר הולך גדל של נשים שמשלימות התמחות באורולוגיה, יש פחות אורולוגיות באופן יחסי בתפקידים אקדמיים בכירים. הבדלים משמעותיים נמצאו במדד ה-h, במקום הפרסום ובמספר הציטוטים בין גברים ונשים.

החוקרים מסייגים כי ניתן לראות מדד מסוים שבו אין יתרון מובהק לגברים אורולוגים והוא במדד ה m-quotient החציוני שמהווה מדד משני למדידת התפוקה האקדמית.

מקור: 

Ilin, Julius, Emilie Langlois, Sabeena Jalal, and Faisal Khosa. "Gender disparity within academic Canadian urology." Canadian Urological Association Journal 14, no. 4 (2020).

נושאים קשורים:  מחקרים,  התמחות באורולוגיה,  פער בין רופאים לרופאות,  מגדר,  תפווקה אקדמית,  h index
תגובות