דליפת שתן לילית 31.12.2019

טיפול בדליפת שתן לילית לאחר כריתת ושחזור שלפוחית השתן

מטרת המחקר היתה להעריך את ההשפעה של Tolterodine כטיפול בדליפת שתן לילית לאחר שחזור שלפוחית שתן

מטרת המחקר הנוכחי היתה להעריך את ההשפעה של Tolterodine כטיפול בדליפת שתן לילית (NUI – Nocturnal urinary incontinence) לאחר שחזור שלפוחית שתן (ileal orthotopic neobladderי[ONB]).

מדובר במחקר הצלבת טיפול (Crossover) פרוספקטיבי אקראי שכלל קבוצת ביקורת-אינבו (clinicaltrials.gov: NCT02877901). מטופלים עם NUI לאחר ONB חולקו בצורה אקראית לשתי קבוצות בגודל שווה. קבוצה T קיבלה טיפול עם Tolterodine בשחרור ארוך במינון של 4 מ"ג לפני השינה וקבוצה P קיבלה אינבו. הטיפולים ניתנו במשך 4 שבועות, לאחר מכן שבועיים ללא טיפול שאחריהם בוצעה הצלבה בין קבוצות הטיפול לתקופה נוספת של 4 שבועות.

החוקרים העריכו את המטופלים באמצעות מספר הפדים בשימוש בלילה (PPN – Pads used per night) ובאמצעות הגרסה הערבית של שאלון ה-ICIQ-SFי(International Consultation on Incontinence Modular Questionnaire‐Short Form), בשני שלבי המחקר. התוצאים שנבדקו היו שיעור השיפור ב-NUI ותופעות הלוואי של הטיפול התרופתי.

מתוך 172 מטופלים, 150 ו-122 מטופלים עברו הערכה בשני שלבי המחקר. החוקרים מצאו כי ציון ה-ICIQ-SF ה-PPN הממוצעים ירדו בקבוצה T בהשוואה לקבוצה P בשני שלבים המחקר (P< 0.001). בקבוצה 7, נמצא כי 15 מטופלים (10%) ו-11 מטופלים (9%) הפכו ל'יבשים' בשלב הראשון ולאחר ההצלבה, בהתאמה.

בנוסף, החוקרים מצאו כי בקבוצה T,י60 מטופלים (77.9%) דיווחו על שיפור בהשוואה לארבעה מטופלים (5.5%) בקבוצה Pי(P<0.001) בשלב הראשון של המחקר. באופן דומה, לאחר ההצלבה, 46 מטופלים (73%) מקבוצה T ושבעה מטופלים (11.9%) מקבוצה P דיווחו על שיפור (P<0.001). מבחינת תופעות לוואי, 31 מטופלים (20.8%) דיווחו על יובש בפה.

החוקרים הסיקו כי Tolterodine עשויה להיות בחירה טיפולית טובה ב-NUI לאחר כריתת שלפוחית שתן ו-ONB. עם זאת, קיים צורך במחקרים נוספים על מנת לתאר את ההשפעות ארוכות הטווח של הטיפול ועל המאפיינים האורודינמיים.

מקור: 

Zahran, M.H. et al. (2019) BJU International 124,4.

נושאים קשורים:  דליפת שתן לילית,  כריתת שלפוחית שתן,  שחזור שלפוחית שתן,  טולטרודין,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות