היפרפלזיה שפירה בערמונית 09.09.2019

האם טיפול פולשני מינימלי יכול להחליף כריתת ערמונית בהיפרפלזיה שפירה בערמונית?

תוצאים קליניים של הליך ה-prostatic urethral lift אצל מטופלים עם תסמינים קשים בדרכי השתן התחתונות

היפרפלזיה שפירה של הערמונית

מספר מחקרים קליניים דיווחו על תוצאים מוצלחים של טיפול בתסמינים בדרכי השתן התחתונות (LUTS - Lower urinary tract symptoms) באמצעות PULי(prostatic urethral lift).

מטרת המחקר הנוכחי היתה לבחון את התוצאים של PUL עבור מטופלים שמגיעים לטיפול יום יומי במרפאות ללא קריטריוני אי הכללה נוקשים הקיימים במחקרים קליניים.

החוקרים בדקו את התוצאים של הליך ה-PUL בחמש מחלקות שונות בגרמניה בתקופה הראשונית של לאחר אישור השימוש ב-PULי(10/2012-06/2014). כל המטופלים שהיו מועמדים לעבור כריתת ערמונית (TURP - transurethral resection of the prostate) קיבלו מידע בנוגע להליך ה-PUL וניתנה להם אפשרות הבחירה בין שני ההליכים.

קריטריון האי הכללה היחיד במחקר היה אונה אמצעית חסומה. משתנים שלא הובילו לאי הכללה כללו נפח לאחר ריקון (PVR – Post residual volume) גבוה, גודל הערמונית, היסטוריה של אצירת שתן או טיפול תרופתי פומי ב-LUTS.

החוקרים העריכו את זרימת השתן המקסימלית (Qmax - Maximum urinary flow), ה-PVR, ה-IPSSי(International Prostate Symptom Score) וה-QOLי(Quality of life) בנקודת ההתחלה ושוב חודש, 6 חודשים, 12 חודשים ו-24 חודשים לאחר הניתוח.

מתוך 212 מטופלים שהיו מועמדים ל-TURP בחרו 86 לעבור PUL. ממוצע שתלי ה-UroLift היה 3.8 (2-7). המטופלים שעברו את ההליך היו בגילאי 38-85 שנים עם ערמונית בגודל של 17-111 מ"ל. משך ההליך היה הממוצע היה 57 דקות (42-90 דקות) והוא בוצע תחת הרדמה מלאה או מקומית. כמו כן, 38.4% מהמטופלים סבלו מחסימת BPH חמורה ולא היו יכולים לעבור PUL על פי קריטריונים של מחקרים קודמים.

תוצאות המחקר הראו כי לאחר חודש, 74 מטופלים (86%) דיווחו על הקלה משמעותית בתסמינים ושיפור מובהק (p< 0.001) ב-Qmax, PVR, IPSS ו-QOL שנשמרה גם בהמשך המעקב. בנוסף, תפקוד מיני, כולל שפיכה, נותר ללא שינוי או השתפר. לא דווחו מקרים של Clavien-Dindo Grad ≥ 2 לאחר הניתוח. 11 מטופלים (12.8%) עבור טיפול חוזר במהלך שנתיים של מעקב. בנוסף, 12 מתוך 14 מטופלים (86%) שהגיעו עם אצירת שתן כרונית לא הזדקקו לקטטר עד סוף תקופת המעקב.

החוקרים הסיקו כי PUL הוא שיטת ניתוחים מבטיחה שעשויה להקל על LUTS, אפילו כשמדובר במטופלים עם חסימה חמורה.

מקור: 

Sievert, K.D. et al. (2019) World Journal of Urology 37,7.

נושאים קשורים:  מחקרים,  היפרפלזיה שפירה של הערמונית,  כריתת ערמונית,  טיפול פולשני
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות