כריתת שלפוחית השתן 20.08.2019

האם כריתת שלפוחית השתן היא טיפול יעיל לתסמונת שלפוחית השתן הכאובה?

החוקרים בדקו את סטטוס הכאב, התפקוד המיני ואיכות החיים של מטופלים לאחר ניתוח לכריתת שלפוחית השתן בעקבות תסמונת שלפוחית השתן הכאובה

מטרת המחקר היתה להעריך את הסיבוכים ארוכי הטווח, סטטוס הכאב, התפקוד המיני ואיכות החיים לאחר כריתת שלפוחית השתן (Cystectomy) כטיפול בתסמונת שלפוחית השתן הכאובה (BPS – Bladder pain syndrome).

החוקרים סקרו, באופן רטרוספקטיבי משתנים תפקודיים של 35 מטופלים (34 נשים וגבר אחד, בני 67 ± 9 שנים) שעברו כריתת שלפוחית שתן בעקבות BPS החל משנת 1993 בבית החולים.

כריתת שלפוחית השתן הוצעה למטופלים עם BPS שלא הגיבה לטיפולים שמרניים. בבית החולים בוצעו 6 (17.1%) כריתות שלפוחית שתן עם הטיית שתן (ileal conduit) ו-29 (82.9%) כריתות שלפוחית שתן סופרה-טריגונליות עם ציסטופלסיה למעי (enterocystoplasty).

החוקרים ביקשו מהמטופלים למלא באופן פרוספקטיבי שאלונים הנוגעים לכאב (BPIC-SS, VAS – Visual analogue scale לכאב), שאלון הנוגע לאיכות החיים (EQ-5D) ושאלון הנוגע לתפקוד המיני (FSFI; 2-36). בנוסף, המטופלים התבקשו לדרג את מידת שביעות הרצון שלהם מהניתוח (בסולם של 0-10) ולדווח האם היו עוברים את אותו ניתוח שוב.

תקופת המעקב הממוצעת הייתה 107 ± 83. תוצאות המחקר הראו כי שני מטופלים (5.7%) המשיכו לסבול מכאב ומטופל אחד (2.8%) חזר לסבול מכאב 20 חודשים לאחר הניתוח. בנוסף, החוקרים מצאו שיפור מובהק בתדירות מתן השתן ובקיבולת השלפוחית במהלך היום והלילה לאחר הניתוח.

מתוך משתתפי המחקר, 21 מטופלים מילאו שאלונים. ה-BPIC-SS הממוצע היה 7.5 ± 8.4 וציון ה-VAS הממוצע היה 2.5 ± 2.8. כמו כן, 14 מטופלים (66.7%) דיווחו במסגרת ה-EQ-5D כי הם לא חווים בעיות הקשורות בכאב, בדומה לאוכלוסיית הייחוס. בנוסף, 13 מטופלים (61.9%) דיווחו כי הם קיימו יחסי מין לאחר הניתוח, כאשר עשרה מהם ללא כאב. ציון ה-FSFI הממוצע היה 9.5 ± 9. ממוצע שביעות הרצון מהניתוח היה 8.8 ± 1.7 ו-20 מטופלים (95.2%) דיווחו כי היו מוכנים לעבור את אותו ניתוח פעם נוספת.

החוקרים הסיקו כי המשך של הכאבים או חזרה שלהם לאחר כריתת שלפוחית השתן בעקבות BPS לא נפוצים. כמו כן, איכות החיים הקשורה בכאבים דומה לזו הקיימת באוכלוסיה הכללית והמטופלים יכולים להמשיך לקיים יחסי מין ללא כאבים לאחר הניתוח.

מקור: 

Arrom, L.M. et al. (2019) World Journal of Urology 37,8.

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאבי אגן,  כריתת שלפוחית שתן,  תסמונת שלפוחית השתן הכאובה,  איכות חיים
תגובות