הזרקות של חומרים לצורך הגדלת הפין תוארו עוד בכתבים עתיקים בני 1,500 שנה ויותר, דוגמת הקאמה סוטרה. היקף התופעה כיום אינו ברור, משום שמרבית ההזרקות-העצמיות של שמנים מינראליים לפין (כדוגמת שמן פרפין) אינן מדווחות או מתועדות.

במחקר חדש, תוצר שיתוף פעולה של שלושה חוקרים מנורבגיה, צרפת ודנמרק, המתפרסם כעת בכתב העת World Journal of Urology, ביקשו החוקרים לבדוק את היקף התופעה של הזרקה-עצמית לפין ואת הסיבוכים האפשריים.

במחקר נכללו 680 גברים שטופלו עקב סיבוכי הזרקה-עצמית של שמן מינראלי לפין במרפאת Mae Tau שבתאילנד על פני תקופה של 5 שנים. החוקרים אפיינו את המטופלים מבחינת דמוגרפיה, סוג הסיבוך, פרק הזמן מההזרקה ועד לפנייה לקבלת טיפול רפואי וסוג הטיפול שקיבלו. ככל הידוע לנו, מדובר במדגם הגדול ביותר שנבדק עד היום בהקשר זה.

הגיל הממוצע של הגברים עמד על 32 (טווח גילאים 17-68 שנים). פרק הזמן שחלף ממועד ההזרקה-העצמית לפין ועד הפנייה למרפאה עמד על 36.7 חודשים בממוצע, כאשר יותר ממחצית הגברים פנו למרפאה בטווח זמן של עד שנה מההזרקה.

הסיבוכים העיקריים שבגינם פנו הגברים למרפאה היו כאבים בפין (84%), נפיחות של האיבר (82.5%), נוקשות (42.9%), הפרשה מוגלתית (21.8%) והתכייבות (12.8%). מרבית הגברים (507 המהווים 74.6%) נזקקו להתערבות כירורגית, מתוכם 503 עברו כריתה של הרקמה המעורבת ו-4 עברו מילה. 173 הגברים הנותרים (25.4%) טופלו שמרנית.

מנתוני המחקר עולה כי הזרקה עצמית של שמנים מינראליים לפין היא תופעה שכיחה יותר ממה שהיה נהוג לחשוב, בפרט במזרח אסיה. מרבית הסיבוכים של הזרקה-עצמית לפין (75%) דורשים התערבות כירורגית בסופו של דבר. לאור זאת, באזורים עם שכיחות גבוהה של התופעה, ישנה חשיבות מכרעת לנקיטת צעדים מניעתיים, תוך התחשבות באספקטים הפיזיים והפסיכולוגיים של התופעה.

מקור:

Svensøy JN1, Travers V2, Osther PJS3. Complications of penile self‑injections: investigation of 680 patients with complications following penile self‑injections with mineral oil. World J Urol. 2018 Jan;36(1):135-143.

ערכה: ד"ר זהר מאירי

 

נושאים קשורים:  הגדלת פין,  נפיחות של הפין,  נוקשות של הפין,  גרנולומה,  ליפוגרנולומה,  פרפינומה,  מחקרים