מחקרים 11.04.2016

עמידות אנטיביוטית בזיהומים אורינריים בילדים: תמונת מצב גלובלית

סקירה שיטתית מצביעה על פערים דרמטיים בדפוסי העמידות לאנטיביוטיקה של חיידקי אי-קולי בזיהומים בדרכי שתן בילדים, בין מדינות OECD לארצות שאינן חברות בארגון

עליה בעמידות החיידקים הנפוצים לאנטיביוטיקה היא אחת המגמות המאיימות של העשורים האחרונים. בנסיון לשרטט את מפת העמידות הגלובלית ולהתחקות אחר הסיבות לעמידות במדינות השונות חוקרים מאוניברסיטת בריסטול באנגליה ערכו סקירת ספרות ומטה אנליזה ובדקו את דפוסי העמידות של חיידקי אי-קולי בזיהומים בדרכי שתן בילדים במדינות OECD ובמדינות שאינן חברות בארגון. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת BMJ.

לטובת המחקר נסקרו מאגרי מידע רפואי מובילים ולוקטו עבודות תצפיתיות שעסקו בעמידות אנטיביוטית בדלקות בדרכי שתן בילדים (בין 0 ל 17 שנים). החוקרים אמדו את ההמצאות המאוגמת של עמידות חיידקי אי-קולי לתכשירים אנטיביוטיים נפוצים בקהילה תוך ריבוד התוצאות על פי סטטוס המדינה במדרג מדינות ה OECD. הקשר בין טיפול אנטיביוטי בקהילה לעמידות הוערך באמצעות מטה אנליזה של תוצאים אקראיים.

בניתוח הסופי נכללו 58 עבודות עם סך מאוגם של 77,783 תרביות אי-קולי בשתן. בעבודות שנערכו במדינות OECD ההמצאות המאוגמת של עמידות אנטיביוטית עמדה על 53.4% לאמפיצילין, על 23.6% לטרימטופרים, על 8.2% לאוגמנטין ועל 2.1% לציפרופלוקסצין. שיעורי העמידות לניטרופורנטוין היו הנמוכים ביותר (1.3% בלבד). התמונה במדינות שאינן חברות ב OECD הייתה קודרת בהרבה עם 79.8% עמידות לאמפיצילין, 60.3% לאוגמנטין, 26.8% לציפרופלוקסצין ו 17% עמידות של אי קולי לניטרופורנטוין. במטה אנליזה זוהה קשר בין נוכחות זנים עמידים לטיפול אנטיביוטי בששת החודשים שקדמו לתרבית (יחס סיכויים 13.23, 95% רווח בר סמך 7.84-22.31).

החוקרים מסכמים כי מצאו עדות לשיעורי עמידות גבוהים של חיידקי אי-קולי, הגורמים לדלקות בדרכי שתן בילדים, לתרופות אנטיביוטיות נפוצות. המספרים מטרידים במיוחד בארצות שאינן חברות ב OECD ושבהן בגלל פיקוח רופף על רישום תרופות אנטיביוטיות חלק מהתכשירים זמינים ללא מרשם רופא. גם במדינות המפותחות שימוש בלתי נחוץ באנטיביוטיקה גורם לשגשוג של זנים עמידים ועלול להפוך תרופות הנמצאות כיום בקוי הטיפול הקדמיים לבלתי יעילות.

מקור:

Bryce Ashley, Hay Alastair D, Lane Isabel F,Thornton Hannah V, Wootton Mandy, CostelloeCéire et al.
Global prevalence of antibiotic resistance in paediatric urinary tract infections caused by Escherichia coli and association with routine use of antibiotics in primary care: systematic review and meta-analysis
BMJ 2016; 352 :i939

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  UTI,  חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה,  OECD,  דלקת בדרכי השתן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות