טסטוסטרון 04.08.2015

ג'ל טסטוסטרון אינו יעיל יותר מפלצבו בטיפול בהפרעות שפיכה

מחקר מבוקר לא הצליח להוכיח את יעילותו של ג'ל טסטוסטרון כטיפול בבעיות שפיכה בגברים עם רמת הורמון נמוכה

רמות נמוכות של טסטוסטרון בגברים נקשרו להפרעות שפיכה, עם זאת טיפול בטסטוסטרון להפרעות שפיכה לא נבדק עד כה בצורה מספקת. חוקרים מארה"ב, קנדה ומקסיקו ערכו מחקר מבוקר רב מרכזי אקראי על מנת לבחון את יעילותו של טסטוסטרון כטיפול בהפרעות שפיכה בגברים עם רמה נמוכה של ההורמון. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה ב The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

למחקר מבוקר, אקראי וכפול סמיות שנערך במקביל במספר מרכזים רפואיים בארה"ב, קנדה ומקסיקו גוייסו 67 גברים עם רמות טסטוסטרון כולל נמוכות
(T levels <300 ng/dL (<10.41 nmol/L) בשתי בדיקות נפרדות אשר התלוננו על אחד או יותר מתסמיני הפרעת שפיכה - שפיכה מאוחרת, העדר שפיכה, נפח נמוך של נוזל הזרע או עוצמת שפיכה נמוכה. הגברים הוקצו אקראית לשתי קבוצות, גברים בקבוצת הטיפול קיבלו טיפול בג'ל טסטוסטרון (60 מ"ג, ריכוז 2%) למשך 16 שבועות, בעוד שגברים בקבוצת הביקורת טופלו באינבו תואם. יעד המחקר העיקרי היה ציון בשאלון מתוקף להערכת הפרעת שפיכה  (MSHQ-EjD-SF). יעדים משניים כללו בין היתר נפח נוזל הזרע, ציון מדד הסיפוק בשאלון הפרעת השפיכה ויומן פעילות מינית.

66 גברים השלימו את המחקר, לא הייתה שונות משמעותית במשתנים קליניים ודמוגרפיים בין שתי זרועות המחקר. טיפול בטסטוסטרון שיפר את ציון ה MSHQ-EjD-SF (שינוי ממוצע +3.1) ואולם השפעה זו לא הייתה שונה באופן מובהק מהשפעת הטיפול באינבו (שינוי ממוצע +2.5, P=0.596). גם ביעדי המשנה לא נרשם הבדל מובהק בין שתי הקבוצות.

לאור התוצאות החוקרים מסכמים כי טיפול בג'ל בטסטוסטרון בהפרעות שפיכה בגברים עם רמות נמוכות של טסטוסטרון לא הוכח כיעיל יותר מפלצבו, יחד עם זאת קיים קשר, ככל הנראה, בין מידת ההשפעה של הטיפול על רמות טסטוסטרון בדם לבין השיפור בתסמיני הפרעת השפיכה.

מקור:

Testosterone Replacement in Androgen-Deficient Men With Ejaculatory Dysfunction: A Randomized Controlled Trial Darius A. Paduch, Paula K. Polzer, Xiao Ni, and Shehzad Basaria The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism 0 0:0

ערך: דר' צבי שליטנר

נושאים קשורים:  טסטוסטרון,  אורולוגיה,  הפרעות שפיכה,  אין אונות,  מחקרים
תגובות
 
אנונימי/ת
05.08.2015, 08:44

אחד הג׳לים המשווקים בארץ, אינו נספג, כמעט בכלל, ואינו מעלה את ריכוז טסטוסטרון בדם.