מחקרים 12.05.2015

מטה-אנליזה: תסמונת מטבולית מביאה להגדלה שפירה משמעותית יותר של הערמונית

בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה נבדק הקשר שבין תסמונת מטבולית (metabolic syndrome) לבין הגדלה שפירה של הערמונית (benign prostatic enlargement, BPE)

בסקירה נכללו שמונה מאמרים אשר הקיפו כ- 5500 מטופלים.

נמצא כי רבע מהמטופלים היו עם תסמונת מטבולית, ומטופלים אלו היו עם נפח ערמונית גדולה יותר באופן מובהק, בהשוואה למטופלים ללא תסמונת מטבולית, בעיקר בקרב מטופלים מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר ורמות נמוכות של כולסטרול HDL.

עם זאת, לא נמצא קשר בין תסמונת מטבולית ובין חומרת התסמינים.

מטרה
לערוך מטה-אנליזה של הספרות העדכנית אודות תסמונת מטבולית (metabolic syndrome) והגדלה שפירה של הערמונית (benign prostatic enlargement, BPE).

החוקרים התמקדו בכל מרכיביה של התסמונת המטבולית ובקשר שלהם לגודל הערמונית, נפח אזור המעבר (transitional zone volume), נוגדן ספציפי לערמונית (prostate-specific antigen) ותסמינים של מערכת השתן (urinary symptoms), כגורמים המעידים על קשר בין תסמונת מטבולית ובין תסמינים של מערכת השתן התחתונה (lower urinary tract symptoms, LUTS) שמקורם ב- BPE.

שיטות
בוצע חיפוש נרחב ב- PubMed  וב- Scopus , עם ערכי המפתח: 'תסמונת מטבולית', 'סוכרת', 'יתר לחץ דם', 'השמנת יתר' ו'הפרעה במאזן השומנים בדם' (dyslipidaemia), בשילוב עם 'תסמינים של מערכת השתן התחתונה', 'הגדלה שפירה של הערמונית' ו'ערמונית'.

תוצאות
שמונה מאמרים נכללו במטה-אנליזה. מאמרים אלו הקיפו 5,403 מטופלים, מתוכם ל- 1,426 (26.4%) היתה תסמונת מטבולית. מטופלים אלו היו עם נפח ערמונית גדול יותר, באופן מובהק, בהשוואה למטופלים ללא תסמונת מטבולית (1.8 מיליליטר, 95% רווח סמך 0.74-2.87; p<0.001). מנגד, לא נמצאו הבדלים בין מטופלים עם או ללא תסמונת מטבולית מבחינת הציון לפי המדד הבינלאומי לתסמיני הערמונית (International Prostate Symptom Score) או מבחינת LUTS.

ניתוח מטה-רגרסיה (Meta-regression analysis) הראה כי ההבדלים בנפח הערמונית הכללי היו גבוהים יותר באופן מובהק בקרב מטופלים מבוגרים (מבחן r מתוקנן = 0.09; p=0.02), עם השמנת יתר (מבחן r מתוקנן = 0.26; p<0.005) ורמות נמוכות של כולסטרול HDL (מבחן r מתוקנן = 0.33; p<0.001).

מסקנות
תוצאות המחקר מדגישות את ההידרדרות בשינויים המטבוליים הנגרמים עקב תסמונת מטבולית והשפעתה על ההתפתחות של BPE. גברים מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר והפרעה במאזן השומנים בדם נמצאים בסיכון גבוה להשפעתה של התסמונת מטבולית על ההגדלה של הערמונית.

Metabolic syndrome and benign prostatic enlargement: a systematic review and meta-analysis

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת מטבולית,  התסמונת המטבולית,  הגדלה שפירה,  HDL,  השמנת יתר,  בלוטת הערמונית,  הגדלה שפירה של הערמונית
תגובות